22 08 2006

DOMATES ETKİNLİĞİ

ARKADAŞIM İKİBİN6 DOMATES ETKİNLİĞİNİ BAŞLATMIŞ. 
HEP BERABER DOMATES DİYELİM Mİ?


Image Hosted by ImageShack.us

Bol ve çeşitli vitaminleri, mineralleri ve faydalı organik asitleri ile tıbbi değeri çok yüksek bir sebze olan domatesin, vücuda kükürt, fosfor ve organik sodyum verdiğini vurgulayan uzmanlar, bir domatesteki C vitamininin, tavsiye edilen günlük miktarın yüzde 50’sinden fazla olduğunu bildiriyor.


Uzmanlar, domatesin damarları yumuşattığını, kanı durulttuğunu, üre miktarını düşürdüğünü, vücudu gençleştirdiğini belirterek, kalp, karaciğer, böbrek bozuklukları ve şekerliler için çok faydalı olduğunu ifade ediyor.


Domatesin, böbrekleri çalıştırarak bol idrar söktürdüğünü ifade eden uzmanlar, vücutta biriken üre asidi ve ürat tuzlarını eriterek idrarla dışarı attığını, vücutta biriken suyu boşalttığını kaydediyor. Uzmanlar, kansere tutulmamak için domatesin iyi bir sebze olduğunu bildiriyor.


Domatesin C ve E vitaminleri içerdiğini, zengin bir potasyum kaynağı olduğunu ve çok az miktarda tuz bulunduğunu söyleyen uzmanlar, yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu ve vücudun su tutmasını engellediğini ifade ediyor. Domatesin hazmı kolaylaştırdığını, özellikle nişastalı yiyeceklerin (hamur işleri, kuru erzak) kolay sindirilmesini sağladığını vurgulayan uzmanlar, kabuk ve çekirdekleriyle bağırsakları harekete geçirdiğini ve pekliği giderdiğini belirtiyor.


gif animation

Domates satın alırken...
En lezzetli domatesler güneşte olgunlaşan ve yaz aylarında toplanan domateslerdir. Olgun domatesin tepe kısmının çevresinde hafif yeşil çizgiler olur. İnce kabuklu olanları tercih edin. Hormonsuz olduğunu anlamak için sap kısmını parmak ucunuzla hafifçe ovalayın ve domatesin aromatik kokusunu hissedin. Veya domatesi ortadan ikiye kesip çekirdekli kısmını koklayın.Domatesi satın aldıktan sonra kağıt torbalara sarıp buzdolabında 3-4 gün bekletebilirsiniz. Ağzını sıkıca kapatın ki buzdolabındaki nem domatesin küflenmesine yol açmasın.0
0
0
Yorum Yaz